Jak w wielu innych dziedzinach życia, także przy sprzątaniu najważniejsza jest regularność. W ten sposób Twoje meble, dywany czy inne akcesoria tekstylne posłużą Ci w świetnym stanie przed długi czas. Jeśli w swoim domu stawiasz na nowoczesność i już dawno zrezygnowałeś z ciężkich zasłon czy firanek, a w zamian za to zamontowałeś plisy okienne, to na pewno zastanawiasz się, w jaki sposób i jak często powinno się je czyścić. W tym artykule pokażemy Ci, jak łatwo i szybko zadbasz o schludny wygląd swoich praktycznych żaluzji.

Odkurzacz, mokra ściereczka czy ręczne pranie – kiedy dany sposób czyszczenia plis okiennych sprawdzi się najlepiej?

Jeśli systematycznie dbasz o porządek w swoim domu i zabierasz się za sprzątanie średnio co tydzień, to nie zapomnij także o odkurzeniu swoich plis okiennych. Zrób to jednak bardzo delikatnie i użyj w tym celu specjalnej końcówki ze szczoteczką. Nie jest to jedyna opcja czyszczenia na sucho. Z powodzeniem możesz skorzystać także z suchej ściereczki do ścierania kurzu czy miotełki. Cotygodniowe zbieranie pyłków z powierzchni rolet nie zawsze wystarczy. W przypadku plam lub poważniejszych zabrudzeń trzeba będzie sięgnąć po mokrą ściereczkę, a jeśli to nie pomoże, to pozostaje już tylko pranie, ale w żadnym wypadku nie w pralce.

Pranie w rękach krok po kroku - ściąganie plis okiennych, czyszczenie i suszenie

Cała konstrukcja żaluzji jest niezwykle delikatna, więc należy zachować szczególną ostrożność podczas ich czyszczenia. Ale zacznijmy od początku. Najpierw musisz je złożyć i wypiąć z dolnych zaczepów. Następnie pierzesz plisy ręcznie najlepiej w wannie w uprzednio przygotowanym roztworze, na który składa się płyn lub proszek do prania tkanin czy mydło rozpuszczone w wodzie. Twoje zadanie polega na umieszczeniu rolet w zbiorniku i pozostawieniu ich tam na około 15 minut w maksymalnej temperaturze 30 stopni. Następnie delikatnie usuwasz ręcznie plamę (bez tarcia i zgniatania) i spłukujesz żaluzje wodą z prysznica, po czym wyciskasz je z nadmiaru wody i wieszasz na oknie do wyschnięcia. Ważna informacja- plisy należy suszyć w pozycji złozonej.


Jak widzisz, Twoje żaluzje są bardzo łatwe w pielęgnacji. Pamiętaj jednak o regularnym usuwaniu kurzu i zabrudzeń, unikaniu silnych detergentów, wysokiej temperatury, pralki, żelazka i zgniatania tkanin, a możesz być pewien, że rolety posłużą Ci przez wiele lat.